تبلیغات
شخصی - مبادلات 76میلیارد دلاری ایران و جهان


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :ali o.r.
تاریخ:پنجشنبه 8 دی 1390-10:37 ق.ظ

مبادلات 76میلیارد دلاری ایران و جهان

رییس كل گمرك ایران در حالی از افزایش 78/37 درصدی ارزش صادرات غیر نفتی- با احتساب میعانات گازی و محصولات پتروشیمی و رسیدن آن به رقم 31 میلیارد و997 میلیون دلار طی نه ماه نخست سال جاری خبر داده كه طی همین مدت ارزش كل واردات كالا به كشور 726/44میلیارد دلار برآورد شده كه نسبت به دوره مشابه سال گذشته 92/11درصد (براساس یورو) كاهش نشان می‌دهد

به گفته عباس معمارنژاد، طی این مدت 47 میلیون و 361 هزار تن كالای غیر نفتی به ارزش 23میلیارد و 998 میلیون و 200 هزار دلار صادر شده كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال پیش به لحاظ وزن و ارزش به ترتیب نشانگر 12/4 و 95/23درصد افزایش است. به عباس معمارنژاد خاطر نشان كرد: در این مدت مجموعا 56 میلیون و 164 هزار تن كالا به خارج از كشور صادر شده است كه از نظر وزن نیز 24/10درصد افزایش یافته است. عباس معمارنژاد در مورد اقلام عمده صادراتى می‌گوید: گازهاى نفتى و هیدروكربورهاى گازى شكل مایع شده با یك میلیارد و 628 میلیون دلار، پروپان مایع شده با یك میلیارد و 536 میلیون دلار، متانول با یك میلیارد و 21 میلیون دلار 3 قلم عمده كالاهاى صادراتى در این مدت بوده اند. به گزارش روابط عمومی گمرك ایران، معمارنژاد در زمینه تركیب كالاهاى صادراتى به تفكیك میعانات گازى، محصولات پتروشیمى (به جز نفت، گاز و تجارت چمدانى) و سایر كالاها توضیح داد: در نه ماهه سال جارى از سهم ارزشى كل صادرات كشور 7 میلیارد و 999 میلیون دلار به میعانات گازى، 10 میلیارد و 841 میلیون دلار به محصولات پتروشیمى و 13 میلیارد و 157میلیون دلار به سایر كالاها اختصاص داشته است.
مقصدها و مبادی اصلی صادرات و واردات
به گفته معاون وزیر اقتصاد بیشترین میزان كالاهاى صادراتى به كشور چین به میزان 4 میلیارد و 169 میلیون دلار، امارات به میزان 3 میلیارد و 427 میلیون دلار، عراق با 3 میلیارد و 409 میلیون دلار، هند با 2 میلیارد و 18 میلیون دلار و افغانستان با یك میلیارد و 438 میلیون دلار بوده است. رییس كل گمرك ایران همچنین اظهار كرد: متوسط قیمت هر تن كالاى صادراتى در نه ماهه سال جارى معادل 507 دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 19 درصد رشد داشت. معاون وزیر اقتصاد در مورد میزان واردات در نه ماهه سال جارى افزود: در این مدت 26 میلیون و 585 هزار تن كالا به ارزش 44 میلیارد و 726 میلیون دلار وارد كشور شده است كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن 22 درصد و از حیث ارزش 75/5درصد(براساس دلار) كاهش داشته است. وى درخصوص اقلام عمده كالاهاى وارداتى در نه ماهه اول سال جارى گفت: شمش از آهن و فولاد غیرممزوج با یك میلیارد و 810 میلیون دلار، دانه ذرت دامى با 898 میلیون دلار و ورق گرم فولادى با 761 میلیون دلار سه قلم عمده كالاهاى وارداتى در این مدت بوده است.
به گفته رییس كل گمرك ایران بیشترین میزان كالاهاى وارداتى از كشورهاى امارات متحده عربى با 14 میلیارد و 596 میلیون دلار، چین با 5 میلیارد و 228 میلیون دلار، جمهورى كره با 3 میلیارد و 519 میلیون دلار، آلمان با 2 میلیارد و 710 میلیون دلار و تركیه با2 میلیارد و 464 میلیون دلار وارد كشور شده است.

آمار گمرك از نگاه عسگراولادى
و اما ارزیابی اسد ا... عسگر اولادى، رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران از آمار رسمی گمرك ایران چنین است: به رغم اشكالات و نواقصى كه در آمار گمرك موجود است، ما چاره اى جز پذیرفتن این آمار نداریم، زیرا تنها مرجع رسمى آمار صادرات و واردات گمرك است؛ پس آمار آن را مى پذیریم.
تاثیر افزایش قیمت دلار در رشد صادرات
این فعال سرشناس بخش خصوصی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» تاكید می‌كند: جداى از موضوع ناگزیرى پذیرش آمار صادراتى، دو نكته هم مطرح است كه باید به آن پرداخت. نخست اینكه؛ بخش اعظم صادرات ایران به صادرات محصولات كشاورزى، دامى و دریایى مربوط است كه خریداران دائمى خود را در دنیا دارد و این موضوع آمار مربوط به رشد صادرات را به نوعى درست و قابل پذیرش مى‌كند. از سوى دیگر، بخشى از افزایش ارزش صادرات كشور به افزایش نرخ ارز از خرداد ماه امسال نیز مربوط مى‌شود، زیرا بر اساس آمار، نرخ ارز در این مدت از رقمى حدود 1050 دلار به حدود 1400 دلار رسیده كه رشد بالاى 30 درصدى این نرخ و تاثیر آن در افزایش ارزش كالاهاى صادراتى را نشان مى دهد. این فعال اقتصادى در عین حال یادآورى مى كند: بر اساس این تحلیل، افزایش صادرات كشور مى‌تواند مبناى درست داشته باشد، اما آنچه كه مهم است، آینده صادرات ایران با نگاه به سه مانع یا «ایست»گاه عمده صادراتى كنونى در بخش صدور كالا است.
3 چالش عمده صادرات
بنا بر توضیح رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در مورد نخستین «ایست»گاه صادراتى كشور، صادركنندگان ایرانى در بخش فروش كالاهاى خود مشكل ندارند، بلكه مشكل عمده آنها در حمل‌و‌نقل است، زیرا با توجه به تشدید تحریم ها، كشتیرانی‌هاى بزرگ همكارى خود را با ایران قطع كرده‌اند و صادركنندگان مجبورند از طریق بنادر غربى تركیه یا بنادر جنوبى خلیج فارس اقدام به انتقال كالاهاى خود كنند. به گفته عسگراولادى، ایستگاه بازدارنده دوم، مشكلات مربوط به نقل و انتقال پول به داخل كشور است، زیرا اكنون صادركنندگان با زحمت بسیار و از طرقى چون اخذ اقامت یا بازكردن حساب جارى با نام هاى دیگر، پول خود را به داخل منتقل مى‌كنند كه البته این پول، ابتدا به كشورهاى نزدیك ایران همچون امارات منتقل می‌شود و سپس به داخل مى‌آید. او معتقد است؛ ایستگاه بازدارنده سوم صادراتى، اعطاى تسهیلات با بهره دو رقمى است، در حالى كه در همه جاى دنیا، نرخ بهره تسهیلاتى كه در اختیار صادركنندگان قرار می‌گیرد، تك رقمى است.
آن طور كه این صادركننده جمع بندى مى‌كند؛ اگر دولت بتواند با برنامه‌ریزى درست تا پایان سال، این سه چالش عمده صادراتى را مرتفع كند، رشد صادرات ادامه خواهد داشت؛ در غیر این صورت، بر اثر فشارهاى تحریمى، صادرات در سراشیبى قرار خواهد گرفت.
عسگراولادى در خاتمه، به رغم اینكه آمار مربوط به رشد صادرات را واقعى مى داند، اما در مورد آمار مربوط به كاهش واردات كه گمرك منتشر كرده، عنوان می‌كند: بخش عمده‌اى از واردات رسمى به دلیل ایجاد موانع عمده در ثبت سفارش ها، در روند قاچاق قرار گرفته و از این رو، آمار كاهش واردات چندان منطقى به نظر نمى رسد و حجم كلى واردات به كشور بیش از اینها است.
تحریم ها و آینده تجارت ایران
از سوى دیگر، مسعود دانشمند، رییس كمیسیون حمل و نقل، ترانزیت و گمرك اتاق ایران نیز همچون عسگراولادى، آمار صادراتى حدود 32 میلیارد دلارى گمرك با احتساب میعانات گازى را تا حدودى منطقى مى داند، اما یادآورى مى كند كه ممكن است این آمار در ماه آینده كاهش پیدا كند، زیرا تحریم ها تا حدى تشدید شده كه حتى چین كه دولت از آن به عنوان كشور كمك كننده در شرایط تحریم یاد مى كند نیز در بخش هایى چون خرید سنگ آهن از ایران مانع تراشى مى‌كند یا گشایش ال سى در این كشور صرفا به یكى دو بانك محدود شده است. به اعتقاد او، جداى از تحریم، مانع دیگر عمده صادراتى، ناشى از مشكلات كنونى بانكى است؛ یعنى از آنجا كه صادركنندگان نمی‌توانند براى صادرات خود ال‌سى گشایش كنند، هم صادرات با تاخیر انجام می‌شود و هم پول حاصل از فروش به سختى نقد مى‌شود، زیرا ایران در تبادل پولى دچار مشكل است و نمى‌تواند دلار حاصل از فروش كالا را وصول كند.
حفظ «امارات» به مثابه كانال ارتباط با دنیا
رییس كمیسیون حمل و نقل، ترانزیت و گمرك اتاق ایران مى‌افزاید: از این رو، ایستگاه مبادلات پولى ایران اكنون به كشور امارات محدود شده كه باید این ایستگاه را براى صادركنندگان ایرانى حفظ كرد و به هر طریقى كه شده، فشارهاى حاصل از تحریم را بر فعالان اقتصادى كاهش داد. او این نكته را نیز خاطرنشان مى كند كه صادركنندگان ایرانى به دلیل تشدید تحریم ها نتوانسته اند بازار هاى جدید زیادی پیدا كنند؛ ضمن اینكه صادر كنندگان ایرانى هم اكنون با شرایط «دو گام به پیش و دو گام به پس» حركت مى كنند و در شرایطى كه غربى ها مدام در پى ایجاد محدودیت هاى جدید براى ایرانى ها هستند، دولت باید یك تصمیم اساسى بگیرد.
4 مانع اصلى بر سر صادرات
طى چند ماه گذشته هم در پى وقوع سوء استفاده 3 هزارمیلیارد تومانى، یكى از دغدغه هاى اصلى صادركنندگان، تغییر نگرش بانك ها در مورد ارائه تسهیلات به فعالان عرصه صادرات بوده است. كیومرث فتح اله كرمانشاهى، معاون سازمان توسعه تجارت در این زمینه به 4 مانع اصلى بر سر صادرات اشاره و از لزوم توجه جدى تر به حوزه صادرات سخن مى‌گوید.او نیز بر دغدغه اصلى صادركنندگان تاكید مى‌كند و با اشاره به اینكه قرار بود بر اساس مصوبه شوراى پول و اعتبار و همچنین بسته سیاست هاى پولى بانك مركزى، 10 درصد از مجموع تسهیلات بانكى به حمایت از صادرات اختصاص یابد، یادآورى مى‌كند كه از 17 هزار میلیارد تومان تعیین شده تاكنون حداكثر 3 میلیارد تومان به متقاضیان تعلق گرفته است. كرمانشاهى همچنین بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانكى را از دیگر مشكلات پیش روى صنعتگران مى‌داند و تاكید مى‌كند كه براى حمایت بیشتر از صادركنندگان باید این تسهیلات با نرخ سود كمتر اعطا شوند.
نوسانات نرخ ارز، به ضرر صادرات
نوسانات نرخ ارز سومین مشكل عمده اى است كه از نظر معاون كمك‌هاى تجارى سازمان توسعه تجارت در حوزه صادرات كشور مساله آفرین است. بر اساس آمار مراجع رسمى نرخ دلار طى 9 ماه گذشته به طور متوسط هزار و 68 تومان بوده است، اما این در حالى است كه متوسط نرخ ارز در مدت مشابه سال 89 یك هزار و 33 تومان؛ یعنى حدود 35 تومان ارزان تر بود. البته طى ماه هاى گذشته كه نرخ ارز با تغییرات زیاد و در واقع رشد بالایى مواجه بوده است، صادركنندگان را به ارزآوری بیشتر امیدوار كرد، اما كرمانشاهى مى‌گوید: در صورت ادامه این روند صادرات نیز از بى ثباتى نرخ ارز متضرر خواهد شد. آن طور كه این مقام مسوول توضیح مى‌هد: بى ثباتى نرخ ارز در درازمدت موجب افزایش قیمت مواد اولیه تولید مى‌شود و بازار صادرات را نیز دست خوش التهاب مى‌كند. او تاكید مى‌كند كه دوگانگى و چندگانگى نرخ ارز در درازمدت به نفع صادركنندگان نخواهد بود و بر این اساس باید هر چه زودتر مسوولان بانكى كشور نسبت به یكسان سازی نرخ ارز اقدام كنند. معاون سازمان توسعه تجارت همچنین اجرایى نشدن آیین نامه «هجینگ» را از دیگر مشكلات ارزى صادركننده عنوان مى‌كند و مى‌گوید: اگر چه این آیین نامه تصویب و ابلاغ شده، اما عملا اجرایى نشده است كه باید صندوق ضمانت صادرات در اجراى این قانون با دیگر دستگاه ها همكارى كند. آن طور كه كرمانشاهى تشریح می‌كند افزایش 15 درصدى هزینه حمل و نقل طى چند ماه گذشته كه بیشتر به خاطر افزایش هزینه حامل‌هاى انرژى بود، به صادركنندگان هزینه هاى سنگینى را تحمیل كرده است.
اگر امارات برود...
اما با وجود تمام این مشكلات كرمانشاهى وضعیت صادرات كشور را رو به رشد تلقى مى‌كند و با این توضیح كه در نیمه دوم سال، حجم و ارزش صادرات محصولات كشاورزى و كالاهاى صادراتى و حتى خدمات فنى و مهندسى افزایش قابل توجهى مى‌یابد تاكید مى‌كند كه تا پایان سال وعده صادرات 45‌میلیارد دلارى محقق خواهد شد. به گفته كرمانشاهى با احتساب خدمات فنى و مهندسى رقم كل صادرات كشور به 35 میلیارد دلار افزایش مى یابد. از سوی دیگر امارات مهم ترین شریك وارداتی ایران طی نه ماه نخست امسال بوده است. حالا فعالان اقتصادی مى پرسند كه اگر امارات از فهرست شركاى تجاری كشور حذف شود چه اتفاقی می افتد؟
كرمانشاهى در این مورد به موقعیت خوب ایران در منطقه و تمایل بسیارى از كشورها به برقرارى روابط تجارى با ایران اشاره مى كند و مى‌گوید: به طور قطع همان طور كه تاكنون تحریم ها و مشكلات اقتصاد جهانى روى پیشرفت تجارت كشور بى تاثیر بوده است در صورت حذف امارات نیز تجار بازارهاى جدیدى را براى خود خواهند یافت. كرمانشاهى البته در عین حال به لزوم ادامه رابطه تجارى دو كشور تاكید و این رابطه را به بازى برد-برد تشبیه مى‌كند. به گفته معاون سازمان توسعه تجارت در حال حاضر كشورهایی آسیایی، عمده ترین شركای تجاری ایران محسوب می‌شوند كه امارات در صدر آنها قرار دارد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : اقتصاد 

jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 04:36 ب.ظ
وای! پس از همه من یک وبلاگ از جایی که من قادر به واقعا کسب اطلاعات ارزشمند در مورد مطالعه و دانش من.
livejasmin free credit hack
جمعه 4 اسفند 1396 05:48 ق.ظ
اگر بعضی از افراد بخواهند با آخرین فن آوری های روز افزون به روز شوند، باید سریعا به این صفحه وب مراجعه کنند و هر روز به روز شوند.
oz broken kingdom hack
یکشنبه 15 بهمن 1396 05:01 ب.ظ
من معتقدم که این یکی از اطلاعات بسیار حیاتی برای من است.

و من از خواندن مقاله شما خوشحالم. با این حال می خواهید به مشاهده چند عادت طبیعی، The
طعم و مزه سایت فوق العاده است، مقالات در واقع عالی است: D.
وظیفه عالی، سلام
imvu credit
دوشنبه 13 آذر 1396 06:50 ب.ظ
در صورتی که سوالاتی را مطرح کنید، حقیقتا خوب است
شما چیزی به طور کامل درک نمی کنید، با این حال این
قطعه ای از نوشتار حتی درک خوبی هم ارائه می دهد.
cam4 token generator v2.3
دوشنبه 6 آذر 1396 06:35 ب.ظ
سلام عزیزم، آیا واقعا در هر روز از این سایت بازدید می کنید؟
شما کاملا تجربه دلپذیر را به دست خواهید آورد.
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 07:18 ب.ظ
من همیشه از این صفحه وبلاگ به تمام مخاطبین خود ایمیل فرستادم
اگر مایل به خواندن آن پس از پیوند من نیز خواهد بود.
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:40 ب.ظ
معمولا من در وبلاگها یاد نمی گیرم، اما می خواهم این را بگویم
نوشتن بسیار من را مجبور به تلاش و انجام این کار! سبک نوشتاری شما وجود دارد
من شگفت زده شدم با تشکر، پست بسیار عالی
Marcia
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:41 ق.ظ
Thanks for sharing such a pleasant idea, post
is good, thats why i have read it completely
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر